unless.pl
Standardy pamięci RAM

DDR3, DDR4 czy DDR5 – czym różnią się między sobą te standardy pamięci?

Pamięć RAM ewoluuje i dziś powoli normą staje się, że w komputerach pojawiają się wartości 8 GB czy nawet 16 GB. Jednak zmiany następują nie tylko w pojemności, ale także w standardzie, bo na rynku jest już dostępne nie tylko DDR3, ale także DDR4. Czym się różnią, jakie mają charakterystyki i czym jest DDR5?

DDR3 a DDR4 – którą wybrać?

To pytanie zadaje sobie pewnie wielu z Was, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że rzeczą decydującą o wyborze standardu jest nie to, czego potrzebujesz, ale to, jaką płytą główną dysponujesz. Wynika to jednak przede wszystkim z procesora i jeśli będzie to jednostka z serii Haswell-E oraz chipset X99, to na pewno potrzebne będzie DDR4. Jeśli jednak nie, to na pewno płyta główna ma wejścia na kości RAM DDR3. A więc nie musisz zastanawiać się, która pamięć RAM jest lepsza, jeśli nie masz na nią miejsca.

Najważniejsze różnice między DDR3 a DDR4

Warto jednak przejść do opisania najważniejszych różnic, które dzielą dwa standardy pamięci RAM. DDR3 jest starsza i teoretycznie wolniejsza. Mniejsza przepustowość sprawia, że w 8 GB DDR4 mieści się większa moc obliczeniowa niż w DDR3. Jednak różnica nie jest kolosalna i nie jest to wielki problem. Najważniejsza różnica polega na zmianie napięcia. DDR4 pozwala na podpięcie do napięcia 1,2 V, co sprawia, że teoretycznie pobiera do 40% energii mniej. W praktyce zwykle przekłada się to na 20%, co sprawia, że nie jest to różnica aż tak zauważalna.

Podobieństwa i kwestia DDR5

Jednak DDR4 i DDR3 mają także części wspólne. Obie mają jednakową szerokość magistrali oraz taką samą liczbę transferów, czyli dwa, w jednym cyklu zegara. Przy takim samym taktowaniu przepustowość obu rodzajów pamięci jest identyczna, o czym na pewno warto pamiętać, wybierając jedną z kości pamięci RAM do swojego komputera. Warto także zwrócić uwagę na cenę, która nie różni się aż tak znacząco, więc wymiana płyty głównej tylko pod kości RAM z nowszego standardu zwykle nie będzie miała sensu.

A czym jest jeszcze inny standard, czyli DDR5? To rodzaj pamięci karty graficznej. Nie jest jednak zamiennikiem dla DDR3 i nie chodzi o kolejny standard tej pamięci. Na rynku znajduje się od 2008 roku i zastąpił GDDR3, będąc od niego o wiele lepszy (mówi się o trzykrotności wydajności. Układy graficzne wykorzystujące DDR3 są wolniejsze niż wyposażone w GDDR5, co pokazuje, że nowe karty graficzne powinny być wyposażone już w GDDR5, by móc sprostać współczesnym wymaganiom graczy i nie tylko.

Dodaj komentarz

Most discussed