System mikrokanalizacji został opracowany jako odpowiedź na potrzebę budowania nowych sieci teletechnicznych oraz rozbudowywania już istniejących konstrukcji. System jest stale unowocześniany, dzięki czemu możemy liczyć na szybki montaż i znaczne obniżanie kosztów inwestycji. Nie dziwi więc fakt, że mikrokanalizacja znalazła mnóstwo zwolenników w innych krajach, a teraz zdobywa zaufanie coraz większego grona Polaków. Jakie możliwości daje zbudowanie systemu mikrokanalizacyjnego i dlaczego warto to zrobić? O tym w poniższym artykule.
Mikrokanalizacja – specyfika i zastosowanie
Mikrokanalizacja stanowi nowoczesną alternatywę dla popularnego i tradycyjnego systemu kabli światłowodowych. To co sprawia, że mikrokanalizacja jest lepszym rozwiązaniem, to niska cena, większa efektywność oraz szybka i mało skomplikowana instalacja. Ta nowoczesna technologia pozwala efektywnie rozplanować przestrzeń oraz rozwijać sieci światłowodowe i miedziane, do których również można dołączać system mikrokanalizacyjny.
Z czego składa się mikrokanalizacja światłowodowa?
Mikrokanalizacja światłowodowa bazuje na mikrorurkach o średnicy od 3 do 15 mm. Taka mikrorurka światłowodowa zazwyczaj wykonana jest z polietylenu i charakteryzuje się wysoką odpornością na temperaturę, prądy indukcyjne i związki chemiczne. Dodatkowo do stworzenia systemu potrzebne są również mikrokable, złączki oraz różnego rodzaju narzędzia. Poza tym istnieje jeszcze bardzo szeroka gama akcesoriów, dzięki którym można tworzyć najróżniejsze kombinacje podczas wykonywania nowych rozgałęzień czy tworzenia całkiem nowej sieci.
Instalacja systemów mikrokanalizacyjnych
Istnieje kilka sposób na wykonanie konstrukcji mikrokanalizacji światłowodowej. Najbardziej powszechny scenariusz zakłada zwielokrotnienie istniejących rurociągów kablowych. Wykonuje się to poprzez wdmuchiwanie lub zaciąganie mechaniczne rurek o różnych średnicach. Natomiast przy budowie całkiem nowych, niezależnych sieci najlepiej sprawdza się tak zwane prefabrykowanie systemów mikrokanalizacji. Dzięki temu instalacja może być wykonana w kanalizacji pierwotnej lub bezpośrednio w ziemi.
Korzyści ze stosowania systemu mikrokanalizacji światłowodowej
Wykonanie mikrokanalizacji światłowodowej staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem zarówno w nowych jak i starych budynkach. Zastosowanie mikrorurek pozwala znacząco obniżyć koszty eksploatacji sieci, za które opłaty wnoszone są do urzędu miasta czy gminy. Innowacyjna technologia światłowodowa umożliwia tworzenie konstrukcji o różnych kształtach z dowolną liczbą rozgałęzień przy jednoczesnym zagospodarowaniu jak najmniejszej przestrzeni. Bardzo dużą zaletą jest również to, że mikrokanalizację można dobudowywać do istniejącej już sieci teletechnicznej. Zbudowanie sieci mikrokanalizacyjnej jest niezwykle opłacalne w centrum miasta, bowiem po pierwsze przyczynia się ona do lepszego wykorzystania infrastruktury, a po drugie pozwala zrezygnować z kosztownych prac remontowych.
Dodaj komentarz