Chociaż obecnie zimowa aura zdaje się znikać zza okna na dobre, to panele fotowoltaiczne są wyjątkowo trwałe i zostaną z nami na lata. Z tego powodu, warto poruszyć temat konserwacji paneli fotowoltaicznych zimą – czy śnieg może uszkodzić nasze moduły? Czy panele fotowoltaiczne należy odśnieżać? Jak wygląda mycie paneli i w jakim okresie najlepiej jest to zrobić? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule, więc zapraszamy do lektury!
Fotowoltaika – ekologiczne i ekonomiczne źródło energii
Panele fotowoltaiczne zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Niezależnie czy mówimy o województwie mazowieckim, podkarpackim czy śląskim – na dachach przeróżnych domów i budynków gospodarczych widuje się coraz większą liczbę paneli. Ciężko się temu dziwić – fotowoltaika generuje korzyść nie tylko dla środowiska, ale także dla portfela.
Jednakże, żeby cieszyć się tanią i ekologiczną energią, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście sam wybór odpowiednich urządzeń. Zdecydowanie warto postawić na sprawdzone rozwiązania, oferowane przykładowo na stronie internetowej www.esoleo.pl. Kolejny czynnik to poprawna konserwacja paneli – chociaż są one praktycznie bezobsługowe, to raz na jakiś czas warto je wyczyścić, żeby zapewnić im odpowiednie warunki pracy, tym samym przedłużając ich żywotność.
Zima a fotowoltaika
Ogólnie rzecz biorąc, zima nie jest niczym strasznym dla modułów fotowoltaicznych. Oczywiście, mogą one stracić w tym okresie nieco swojej funkcjonalności, ze względu na mniejszą ilość promieni słonecznych, jednak nie ma praktycznie żadnego ryzyka, że zostaną uszkodzone na skutek niskich temperatur.
Śnieg także nie jest niebezpieczny dla instalacji fotowoltaicznej. Najlepszym wyjściem jest odczekanie, aż spadnie z nich samoistnie. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montuje się pod kątem od 30 do 45 stopni, więc ześlizgiwanie się z nich śniegu nie stwarza żadnych problemów. Jednakże mogą zdarzyć się też takie sytuacje, że śnieg nie będzie chciał spaść z paneli fotowoltaicznych – najczęściej ma to miejsce w przypadku obfitych, kilkudniowych opadów. Warto wtedy poczekać na dzień, kiedy mróz nieco spadnie i delikatnie odśnieżyć panele za pomocą miękkiej szczotki.
Kiedy najlepiej przystąpić do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?
W kontekście konserwacji fotowoltaiki warto zaznaczyć, że przeważnie nie będziemy musieli czyścić ich samodzielnie. Zazwyczaj firma obsługująca montaż instalacji pozwala na zawarcie umowy o ich czyszczeniu – tym sposobem oddajemy nasze panele w ręce profesjonalistów i nie musimy martwić się ich stanem przez długi czas.
Jednak jeśli nie zdecydowaliśmy się na taką opcję, to czyszczenie modułów nie należy do wyjątkowo skomplikowanych. Trzeba pamiętać wówczas o tym, że:
- nie czyścimy paneli w pełnym słońcu – może to skutkować ich zepsuciem.
- do czyszczenia używamy jedynie miękkich gąbek, najlepiej nylonowych
- do czyszczenia najlepiej jest użyć roztworu wody demineralizowanej z izopropylenem w stosunku 1:1.
Dodaj komentarz