unless.pl
Młodzi Polscy aktorzy

Dzieci, które pokochała cała Polska, czyli o najmłodszych aktorach z Polski

Były uwielbiane, znane i kochane. Wróżono im wielką karierę i w niektórych przypadkach się sprawdziła. W większości jednak młode gwiazdy ekranu nie stawały się później tym samym w dorosłym życiu. Warto jednak przypomnieć najsłynniejsze dzieci, które były sławne, zanim na dobre rozumiały, co to dla nich oznacza.

Henryk Gołębiewski

Najsłynniejsze dziecko polski okresu PRL. Aktor, który pojawił się na ekranie w wieku kilku lat i stał się idolem nastolatek. Zagrał w najbardziej kultowych produkcjach dla dzieci i młodzieży z tamtego czasu, czyli choćby w Stawiam na Tolka Banana czy w Wakacjach z duchami. Ale najsłynniejszą jego dziecięcą rolą był Podróż za jeden uśmiech na podstawie książki Adama Bahdaja. Potem wpadł w alkoholizm, długo nie mógł się pozbierać, ale wrócił w 2003 roku główną rolą w filmie Edi. Dziś grywa role epizodyczne w serialach i filmach.

Karolina Sawka

Jedna z najsłynniejszych dziewczynek przełomu XX i XXI wieku. Zagrała Nel u boku Adama Fidusiewicza w Pustyni i w puszczy na motywach książki Henryka Sienkiewicza. Choć produkcja przyniosła jej i popularność, i wiele nagród, nie kontynuowała ścieżki aktorskiej i nie zaczęła grać kolejnych ról. Na dobre powróciła na ekran po 16 latach, kończąc jednak w międzyczasie łódzką szkołę filmową. Dziś gra choćby w serialach M jak miłość czy Pierwsza miłość.

Anna Stępniewska-Janowska i Wojciech Sieniawski

Dlaczego wspólnie? Bo to drugie najsłynniejsze rodzeństwo w Polsce, które wcieliło się w rolę na ekranie. Oni nie kradli księżyca, a w zamian za to udawali siebie nawzajem w Dziewczynie i chłopaku. Oboje zagrali brawurowo, ale praca na planie była tylko wakacyjną przygodą. Poszli zupełnie inną drogą i wspólnie ukończyli prawo, a następnie rozkręcili własną kancelarię, która świetnie prosperuje do dziś.

Juliusz Wyrzykowski

Dziecko ze znanej aktorskiej rodziny musiało zrobić karierę w tej samej branży. Jego rodzicami byli Elżbieta Barszczewska oraz Marian Wyrzykowski. Jako chłopiec Juliusz zagrał Króla Maciusia I, gdy ekranizowano powieść Janusza Korczaka z 1957 roku. Jednak już jako dorosły aktor nie zrobił wielkiej kariery, będąc całe życie związanym z Teatrem Polskim w Warszawie. Zmarł przedwcześnie w 2002 roku, mając tylko 56 lat.

Wiktoria Gąsiewska

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zadebiutowała już w filmie Jasminum Jana Jakuba Kolskiego z 2006 roku. Grała u boku Janusza Gajosa, a rok później w Katyniu Wajdy pojawiła się jako córka Mai Ostaszewskiej. Najlepiej kojarzona jest jednak obecnie z roli Agaty w serialu TVP Rodzinka.pl.

Dodaj komentarz

Most discussed