unless.pl
most zwodzony

Jak działa most zwodzony?

wodą. Obecnie dzięki zastosowanej technologii możliwe jest połączenie drogi wodnej z drogową trasą komunikacyjną. Mosty zwodzone dzielą się na drogowe i kolejowe. Te pierwsze są znacznie bardziej powszechnymi konstrukcjami. Dzięki otwarciu przęseł możliwe jest korzystanie z kanału żeglugowego przez duże statki transportowe.

Stawia się je wszędzie tam, gdzie tradycyjne rodzaje architektoniki nie mogą powstać lub z jakichś względów ważna jest możliwość tymczasowego usunięcia mostu zwodzonego. Technika działania opiera się na przęsłach, czyli ruchomej części budowli, pozwalającej na czasowe podniesienie fragmentu konstrukcji, a także przetwornikach, które zapewniają precyzyjne dane pomiarowe.

Jak działa most zwodzony w praktyce? Przykłady polskich konstrukcji

  • Most zwodzony w Sobieszewie – jest to najdłuższa tego typu konstrukcja w Polsce. Składa się z dwóch przęseł, które są w pełni zautomatyzowane. Długość budowli wynosi 173 metry, a pełne otwarcie elementów łączących zajmuje zaledwie 2,5 minuty,
  • Kładka obrotowa w Młotawie – konstrukcja łączy Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów, jej długość to nieco ponad 50 metrów, szerokość wynosi 4,5 metra, a waga ponad 150 ton. Budowla jest niezwykle estetyczna, szklane elementy są podświetlane od spodu, a balustrady przywodzą na myśl fale morskie – pochylają się do wewnątrz przydając obiektowi lekkości,
  • Most zwodzony w Dziwnowie – rozpostarty nad rzeką Dziwna, został wybudowany w 1984 roku, rozpiętość jego przęseł wynosi 16 metrów. Przez swój charakterystyczny, czerwony kolor przyciąga wzrok już z daleka i stanowi główną atrakcję turystyczną w okolicy. Most jest podnoszony o pełnych, parzystych godzinach lub częściej, w razie konieczności.

Most zwodzony – automatyka wykorzystywana również w prasach hydraulicznych

Warto podkreślić, że przetworniki prętowe, umożliwiające mostom zwodzonym podnoszenie, znajdują zastosowanie również w siłownikach hydraulicznych do sygnalizacji zwrotnej położenia.

Interesujesz się automatyką oraz robotyką przemysłową i chciałbyś dowiedzieć się więcej o zaawansowanych maszynach? A może jesteś odpowiedzialny za wdrażanie usprawnień w hali produkcyjnej w firmie, w której pracujesz? Zapoznaj się z rozwiązaniami firmy Balluff. Na stronie innovatingautomation.pl znajdziesz case study z wprowadzania innowacji dla różnych branż, praktyczne porady i ofertę sprzedażową w obszarze przemysłu 4.0. Sprawdź sam i zainspiruj się do działania w duchu przyszłości.

Dodaj komentarz

Most discussed