unless.pl
Zakup telewizora

Kupujesz nowy telewizor? Dowiedz się, o czym powinieneś pamiętać

Zakup nowego telewizora nie jest prosty. Przede wszystkim dlatego, że dziś możliwości jest bardzo wiele, a co za tym idzie nie ma pewności, czy wybierzesz dokładnie to, czego potrzebujesz. Aby się jednak dowiedzieć, na czym polegają nowe technologie stosowane w telewizorach i co ma znaczenie, warto poszukać rzetelnych informacji. Tutaj je dla Ciebie zebraliśmy.

Rozmiar ma znaczenie

Okej, zaczynamy od najprostszej rzeczy, która jednak ma wciąż wielkie znaczenie – rozmiar telewizora. Jak najprościej określić, jak duży telewizor jest Ci potrzebny? Przede wszystkim musisz wiedzieć, co lubisz. Nie jest prawdą, że wszyscy powinni oglądać telewizję z tego samego miejsca. Musisz wiedzieć, jaką masz odległość od kanapy do ekranu, jak lubisz oglądać i jaki efekt chcesz osiągnąć. Weź pod uwagę własne odczucia, ale pamiętaj, że im bliżej ekranu będziesz siedział, tym wyższą rozdzielczością musi się charakteryzować telewizor. Jeśli zależy Ci na ekranie 4K, czyli Ultra HD, a siedzisz około 2,5 metra od ekranu, to powinieneś wybrać 55 cali, ale im większa rozdzielczość, tym mniejsza odległość, by dostrzegać inaczej szczegóły widoczne na ekranie.

Co z wyświetlaczem?

Większość współczesnych telewizorów nie obsługuje już tylko przestarzałego Full HD, ale nowoczesne 4K, czyli Ultra HD. Wchodzą już na rynek telewizory 8K, więc w tym względzie masz dość łatwo. Na pewno nie wybieraj już telewizora bez 4K, bo będzie niesatysfakcjonujący i przestarzały. Masz jednak do wyboru jedną z trzech technologii samego wyświetlania.

Pierwsza z nich to LCD. Klasyczna, dobra, sprawdzona i stosowana w większości telewizorów, częściej w tanich, ale znajdziesz je także w luksusowych. Ogólnie ustępują nieco ostrością i jakością obrazu telewizorom OLED. To zresztą druga technologia. Tutaj masz do czynienia z ekranem samoemisyjnym, to znaczy takim, który nie wymaga podświetlenia. Dzięki temu możesz uzyskać wyższy kontrast niż LCD, ale większość parametrów jest do LCD podobna. Trzeci rodzaj to telewizory QLED. Pochodzą z modyfikacji telewizorów LCD i mają nie tylko doskonałą reprodukcję kolorów, ale także wyższą jasność. W ten sposób masz o wiele lepszą jakość wyświetlania niezależnie od tego, czy oglądasz film czy grasz na konsoli. Świat pełen barw jest w tym przypadku o wiele bardziej wyrazisty.

Który wybrać?

Pamiętaj, że rozdzielczość i wielkość telewizora muszą iść ze sobą w parze i nie wybieraj telewizorów z tylko Full HD. Stawiaj na nowe rozwiązania technologiczne, jednak nie zapominaj, że w tym przypadku nie zawsze większe oznacza lepsze.

Most discussed