Kursy prowadzone metodą Callana uchodzą za jeden z najbardziej niezawodnych sposobów na szybkie zaznajomienie się z językiem obcym. Często mówi się, że mają one 4 razy szybszą skuteczność od tradycyjnych metod nauczania. Na czym polega fenomen tego rozwiązania? Jak wyglądają zajęcia prowadzone taka metodą?
Metoda Callana – skąd się wzięła?
Pierwsze zajęcia poprowadzone metodą wymyśloną przez Robina Callana odbyły się w wojsku. Zamysłem tego sposobu nauczania miało być szybkie i sprawne przekazanie umiejętności obecnym na zajęciach żołnierzom. Okazało się, że pomysł był trafiony, co więcej, że z powodzeniem może być stosowany także w szkołach językowych. Metoda opracowana przez Callana wiąże się z szybki tempem pracy i sporą dyscypliną, czego wymagały specyficzne warunki jej powstawania. To jedne z czynników, które gwarantują szybsze przyswojenie nowych wiadomości językowych.
Jak wyglądają zajęcia prowadzone metodą Callana?
Metoda Callana oparta jest przede wszystkim na komunikacji z uczestnikami kursu. Lekcje rozpoczynają się krótką powtórką materiały z poprzednich zajęć. Następnie lektor w szybkim tempie zadaje pytania kolejnym kursantom, ci zaś od razu muszą odpowiedzieć pełnym zdaniem. Uczestnicy lekcji posługują się wyłącznie językiem obcym, nie ma ćwiczeń typowo gramatycznych, każdy popełniony błąd jest natychmiast korygowany przez prowadzącego. Nauka czytania i pisania stanowi niewielki odsetek czasu, bardzo charakterystyczne dla tego typu zajęć jest szybkie tempo wypowiadanych słów przez lektora.
Zalety metody Callana
Dzięki tak skonstruowanym zajęciom, kursanci mają stały kontakt z językiem obcym. Poddawani są intensywnej nauce słownictwa, a nawet całych wyrażeń. Ciągłe mówienie pozwala na pozbycie się bariery językowej, kursanci wypracowują w sobie automatyzację odpowiedzi. Szybkie tempo pozwala w przyszłości bez większych problemów komunikować się nawet z rodowitym użytkownikiem języka. Jeśli jesteś zainteresowany tą formą nauki, sprawdź Callan Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/.
Dodaj komentarz