unless.pl
Wynalazki po 1989 roku

Wynalazki XXI wieku, które powstały po 1989 roku

Przełom 1989 roku otworzył świat na przyszłość. Upadła Żelazna Kurtyna, a Europa była już bardzo blisko zjednoczenia. Powstała traktatem z Maastricht Unia Europejska sprawiła, że i świat naukowy znacznie się zmienił. Dziś o nowe wynalazki jest bardzo łatwo i coraz częściej powstają innowacje, które zmieniają codzienność. A jak to wyglądało od 1989 roku do teraz?

WWW, czyli litery, które zmieniły świat

Jest rok 1989 i upada komunizm w Polsce, a brytyjski inżynier oraz informatyk Tim Berners-Lee wymyśla World Wide Web. Ma to być ogólnodostępna sieć komputerowa, która do tej pory była zarezerwowana dla wojska. WWW zostaje uruchomiona na dobre w 1991 roku, a dokładniej 6 sierpnia. Do dziś odczuwamy tego skutki i korzystamy na całym świecie.

Teleskop dla dalszej eksploracji kosmosu

24 kwietnia 1990 roku, a więc jeszcze zanim uruchomiono pierwszą sieć internetową, na orbitę zostaje wystrzelony kosmiczny teleskop Hubble’a. To wspólny projekt NASA praz Europejskiej Agencji Kosmicznej, która dziś zrzesza 22 kraje, w tym 20 krajów Unii Europejskiej i realizuje projekty kosmiczne Europy. To wielki sukces, dzięki któremu udało się wypatrzeć najbardziej odległą gwiazdę od Ziemi oraz dziewięć gigantycznych gwiazd święcących jaśniej od słońca. No i jest co podziwiać.

Sklonowanie owcy Dolly

To było wydarzenie, które jednak aż tak nie popchnęło nauki do przodu, jak wówczas myślano. Jest rok 1996, a dokładniej 5 lipca, kiedy naukowcy ze Szkocji dokonują tego niezwykłego wydarzenia. Udane klonowanie owcy z jednej komórki sześcioletniego zwierzęcia sprawiło, że owca Dolly, jak ją nazwano, stała się wierną kopią swojej matki. Dalsze badania w tym zakresie szybko okazały się mało moralne.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i dalsza eksploracja kosmosu

W 2008 roku Europejska Agencja Kosmiczna stała się pełnoprawnym partnerem w projekcie budowy stacji kosmicznej, która powstała w 1998 roku. Stacja okrąża Ziemię co 90 minut i stanowi bazę dla załóg astronautów, którzy prowadzą doświadczenia naukowe w przestrzeni kosmicznej. Jeden z pierwszych kroków NASA w kierunku eksploracji innych planet stał się kamieniem węgielnym pod kosmiczną współpracę. Z ISS wiąże się także ciekawa historia. To właśnie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Mike Massimino jako pierwszy wysłał wiadomość na Twitterze z wahadłowca. Jednocześnie jest to jedna z najważniejszych stacji w naszej galaktyce, która stanowi punkt do eksploracji całego kosmosu, nie tylko naszej jego części.

Dodaj komentarz

Most discussed