unless.pl
oprogramowanie

Na czym polega integracja oprogramowania w biznesie? Sprawdziliśmy!

Świat nowoczesnego biznesu jest uzależniony od nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Nic w tym dziwnego: dzięki nim realizacja zadań jest zdecydowanie prostsza, a ze wsparcia odpowiednich narzędzi mogą korzystać wszyscy uprawnieni pracownicy. Warto jednak pamiętać o tym, że wdrożenie wielu różnorodnych produktów nie zawsze pozwoli na osiągnięcie zamierzonych celów biznesowych. Wręcz przeciwnie: w wielu przypadkach to właśnie ono jest przyczyną poważnych problemów. Wówczas kluczową rolę odegra integracja systemów informatycznych. Warto dowiedzieć się, na czym polega i co można dzięki niej osiągnąć.

Integracja systemów IT: czym jest?

Duża liczba dostępnych rozwiązań sprawia, że nie zawsze możliwe będzie zapewnienie harmonijnej współpracy pomiędzy poszczególnymi programami czy systemami. Z taką sytuacją mamy często do czynienia w codziennym życiu, np. próbując wymienić dane pomiędzy dwoma programami korzystającymi z różnych typów plików.

Problemy z zapewnieniem kompatybilności pojawiają się również w środowisku biznesowym. – Integracja systemów informatycznych odgrywa coraz ważniejszą rolę w pracy wielu podmiotów i pomaga rozwiązać problemy widoczne w codziennym wykonywaniu obowiązków – mówi ekspert firmy Kotrak, zajmującej się m.in. integracją oprogramowania: https://kotrak.com/pl/oferta/integracja-systemow-informatycznych/.

Dzięki współpracy z odpowiednim dostawcą usług udaje się stosunkowo szybko wyeliminować wiele przeszkód technologicznych, które mogą być wynikiem m.in. fuzji i przejęć, ale także błędów w realizowanej dotychczas strategii.

Metody integracji systemów informatycznych

Integracja systemów informatycznych jest złożonym procesem, podczas którego olbrzymią rolę odgrywają nie tylko kompetencje czysto techniczne, ale również umiejętności biznesowe. Proces musi być przemyślany i dostosowany zarówno do zakładanych celów i potrzeb, jak i realnych możliwości finansowych i organizacyjnych podmiotu.

Wdrożeniowiec zajmujący się integracją systemów informatycznych powinien wziąć również pod uwagę czynniki prawne, dotyczące m.in. licencji na oprogramowanie. Istnieje przy tym kilka metod integracji takich platform – warto wobec tego zdecydować się na współpracę z podmiotem, który posiada bogate doświadczenie w tym zakresie i będzie w stanie wybrać optymalny model działania.

Dobry plan wdrożenia

Aby integracja systemów IT była skuteczna, musi zostać odpowiednio zaplanowana. Warto mieć także świadomość, że w przypadku integracji większych jednostek, proces może wiązać się z wyzwaniami organizacyjnymi. Do integracji systemów należy w związku z tym odpowiednio się przygotować, stawiając również na odpowiednie edukowanie załogi korzystającej z narzędzi. Dzięki współpracy z doświadczonym dostawcą przejście przez ten etap będzie zdecydowanie prostsze i sprawniejsze.

Koszt integracji oprogramowania

To, ile ostatecznie będzie kosztować integracja systemów informatycznych, zależy od wielu czynników. Zagadnienie samo w sobie jest również bardzo zróżnicowane. Z jednej strony integracji mogą podlegać np. pojedyncze aplikacje czy bazy danych, z drugiej zaawansowane i rozbudowane systemy zarządzania, takie jak systemy ERP.

Ma to oczywiście bezpośredni wpływ z jednej strony na koszty, z drugiej na czasochłonność procesu integracji. Z pewnością nie warto jednak szukać oszczędności za wszelką cenę. W wielu przypadkach integracja systemów informatycznych pozwala na odkrycie nieznanego do tej pory potencjału i wyeliminowanie problemów, które wpływają na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Most discussed