unless.pl
aktualizacja iPhone

Nowa aktualizacja iPhone’a!

Widżety ekranu głównego, biblioteka aplikacji i wyświetlanie obrazu w obrazie na iPhonie to jedne z wielu nowości w wielkiej aktualizacji iOS tej jesieni. Podczas swojej corocznej wrześniowej premiery firma Apple zaskoczyła wszystkich, ogłaszając, że główna aktualizacja iOS 14 zostanie udostępniona 16 września.

Zwykle nowa wersja iOS jest wydawana w związku z premierą nowego iPhone’a, ale w tym roku pojawi się ona dopiero w październiku. Jednak podczas niedawnej premiery Apple zaprezentowało zarówno nowe iPady, jak i nowe modele Apple Watch. Oprócz iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 i tvOS 17 zostaną również wydane odpowiednio na iPada, Apple Watch i Apple TV. Wszystkie aktualizacje można pobrać bezpłatnie.

Zanim zaktualizujesz!

Należy pamiętać, że często wiele się dzieje, gdy Apple wydaje swoje główne aktualizacje, więc aktualizacja może zająć trochę czasu. Możesz też poczekać z aktualizacją, aż będziesz mieć pewność, że ważne dla Ciebie aplikacje będą działać. A więc przechodząc do wielkiego pytania: co nowego w iOS 14? W naszym poradniku znajdziesz dokładny przegląd najważniejszych rzeczy.

Widżety na ekranie głównym

Użytkownicy Androida zapewne trochę chichoczą z powodu jednej z największych nowości w iOS 14, a mianowicie prawdziwych widżetów na ekranie głównym. Chociaż Apple wprowadził widżety dla iPhone’a w 2014 roku wraz z premierą iOS 8, były one dostępne tylko na oddzielnym ekranie głównym. Ale teraz w końcu można umieścić widżety na samym ekranie głównym. Są dostępne w różnych rozmiarach, a firma Apple stworzyła również ładny widżet „Smart Stack”, który wyświetla informacje z wielu różnych aplikacji. Aby dodać widżet do ekranu głównego, dotknij aplikacji i przytrzymaj ją, aby przejść do trybu edycji (aż wszystkie aplikacje zaczną się trząść). Następnie dotknij znaku plus w lewym górnym rogu, a następnie możesz wybrać widżet, którego chcesz użyć.

Przywitaj się z biblioteką aplikacji!

Biblioteka aplikacji to kolejna nowa funkcja w iOS 14, która pomoże Ci organizować i znajdować aplikacje. Działa trochę jak tak zwana szuflada aplikacji w Androidzie, a jednocześnie nie działają one tak samo. Biblioteka aplikacji znajduje się po prawej stronie ekranu głównego, ale aby ją otworzyć, musisz przesunąć palcem w lewo. Tutaj aplikacje zostaną uporządkowane zgodnie z tym, do czego służą. Na przykład wszystkie aplikacje do mediów społecznościowych są umieszczane w folderze „Społeczności”, a wszystkie aplikacje do usług muzycznych, telewizyjnych i filmowych oraz piłkarskich znajdują się w folderze „Rozrywka”. Gry są zorganizowane w osobnym folderze.

Wiele osób do tej pory wykonywało tę pracę ręcznie, jednocześnie jednak wiele osób w ogóle nie używa folderów. Dzięki bibliotece aplikacji unikasz całej pracy związanej z organizacją, co może być szczególnie ważne dla tej drugiej grupy osób, które do tej pory nie korzystały z folderów. Po przejściu do biblioteki aplikacji możesz także dotknąć pola wyszukiwania u góry lub przesunąć palcem w dół po ekranie, aby wyświetlić wszystkie aplikacje na liście alfabetycznej. To jest jak widok listy w Apple Watch dla tych, którzy go znają, i może być kolejnym sposobem na łatwiejsze znajdowanie aplikacji.

Nowa biblioteka aplikacji obejmuje również możliwość ukrywania aplikacji na ekranie głównym; jest to trochę jak szuflada aplikacji, którą znamy ze świata Androida. Chodzi o to, że możesz wyczyścić ekran główny i po prostu zachować aplikacje, których faktycznie używasz, i trzymać się z dala od tych, których nie używasz tak często, ale jednocześnie nie chcesz ich usuwać. Aby ukryć aplikację, przytrzymaj i stuknij ikonę, aż zacznie się trząść. Następnie naciskaj znak minus, aż pojawi się okno dialogowe, w którym pojawi się pytanie, czy chcesz przenieść aplikację do biblioteki aplikacji, czy ją usunąć.

Nawiasem mówiąc, oprócz aplikacji możesz także ukryć całe strony ekranu głównego. W trybie edycji dotknij linii z kropkami u dołu ekranu głównego (nad paskiem dokowania). Tutaj pojawia się ekran „Edytuj strony”, na którym możesz sprawdzić, które strony powinny być widoczne, a które nie.

Klipy aplikacji

App Clips to nowa funkcja, która umożliwia korzystanie z części aplikacji bez konieczności instalowania całej aplikacji, na przykład, jeśli chcesz wypożyczyć skuter, zaparkować samochód, skorzystać z karty z klipsem do kawy. Można je uruchomić za pomocą kodów NFC lub QR.

Nowe powiadomienia o połączeniach

Firma Apple zmieniła wygląd połączeń przychodzących, tak że nie zajmują już całego ekranu, ale pojawiają się jako baner na górze, gdzie można odrzucić połączenie lub odebrać. Innymi słowy, nie musisz czekać, aż ktoś się rozłączy, zanim będziesz mógł kontynuować przeglądanie zdjęć na Instagramie czy Facebooku. Nowe alerty połączeń będą działać zarówno w przypadku zwykłych połączeń telefonicznych, połączeń FaceTime, jak i połączeń z aplikacji innych firm, takich jak Facebook Messenger, Skype i tym podobne.

Siri również zyskuje nowy wygląd

Asystent głosowy Apple ma również nowy wygląd w iOS 14 i nie zajmie całego ekranu. Gdy zadzwonisz do Siri, na dole ekranu zobaczysz mały dymek. Jeśli na przykład zapytasz o pogodę, u góry ekranu pojawi się wyskakujące okienko z odpowiedzią. Mówi się również, że Apple uczynił Siri jeszcze mądrzejszym, będąc w stanie odpowiadać na pytania ze źródeł w Internecie, chociaż nie jesteśmy pewni, co to dokładnie oznacza. Możliwe jest również używanie Siri do wysyłania wiadomości audio; nie tylko dyktowane wiadomości.

Nowe alerty baterii

Mówiąc o wyskakujących okienkach, Apple stworzył również nowy rodzaj ostrzeżenia o baterii przynajmniej dla AirPods i Apple Watch, które pojawia się jako ostrzeżenie w formie banera u góry ekranu, gdy na baterii jest mało energii. Otrzymasz podobne powiadomienie, gdy zostaną ponownie w pełni naładowane.

Zmień domyślną przeglądarkę

Użytkownicy Androida również mogli to robić od zarania dziejów (około 2009 rok), ale iOS 14 wreszcie umożliwi wybór innej standardowej przeglądarki niż Safari firmy Apple. Innymi słowy, możesz wreszcie wybrać najpopularniejszą przeglądarkę na świecie, Google Chrome, jako swoją podstawową przeglądarkę na swoim iPhonie lub iPadzie. Oznacza to, że jeśli na przykład dotkniesz łącza w aplikacji Mail, otworzy się on w przeglądarce Chrome, a nie Safari. W rzeczywistości możesz również wybrać Gmaila jako domyślną aplikację pocztową. Apple zezwala na wybieranie zarówno przeglądarek, jak i aplikacji poczty e-mail innych firm jako aplikacji domyślnych.

Obraz w obrazie na iPhonie

Na iPadzie od kilku lat jest to możliwe dzięki tak zwanemu przeglądaniu wideo w obrazie, ale dzięki iOS 14 będzie to wreszcie możliwe również na iPhonie. Jeśli oglądasz film w aplikacji YouTube i przesuniesz palcem w górę od dołu ekranu, aby powrócić do ekranu głównego, wideo będzie nadal odtwarzane w małym pływającym oknie znajdującym się w jednym z rogów ekranu. Możesz przeciągnąć okno dookoła, zmienić rozmiar, wysunąć je na bok lub całkowicie zamknąć, naciskając symbol x. Jaki w tym sens? Możesz robić inne rzeczy, takie jak surfowanie po internecie lub czatowanie, podczas gdy możesz dalej oglądać film w tle. Działa również z połączeniami FaceTime.

Oznacz kogoś w rozmowie

Aplikacja Apple do obsługi wiadomości ma kilka nowych funkcji w iOS 14. Będziesz mógł przypiąć aż do dziewięciu konwersacji w górnej części aplikacji, więc nie będziesz musiał przewijać w dół, aby szukać tych najważniejszych. Aby dołączyć rozmowę, przesuń ją w prawo, aż zobaczysz żółty ołówek. W dyskusjach grupowych są wątki i funkcjonalność tzw. wzmianek. Ta ostatnia umożliwia „tagowanie” innych (tak jak na przykład na Facebooku), a wtedy będą oni mogli otrzymać alert, gdy zostaną wspomniani, nawet jeśli wyłączyli alerty dla wątku konwersacji. Jeśli należysz do tych, którzy kochają Memojis, możemy Ci powiedzieć, że masz jeszcze większy wybór, jeśli chodzi o dostosowywanie ich w iOS 14. Zgodnie z duchem czasu można oczywiście wyposażyć go w maskę na twarz.

Wyszukiwanie emoji

Czy spędzasz niepotrzebnie dużo czasu na szukaniu odpowiednich emotikonów, kiedy coś piszesz? Koniec z tym. iOS 14 Apple wreszcie umożliwia wyszukiwanie emotikonów. Gdy wybierzesz emotikony z klawiatury, nad nimi pojawi się nowe pole wyszukiwania (napis „Wyszukaj emotikony”, więc powinno być łatwo widoczne). Wpisz słowa, które reprezentują emotikony, których szukasz, i miejmy nadzieję, że się pojawią!

Lepsze wykorzystanie AirPods

W iOS 14 lepiej będzie używać AirPods między kilkoma urządzeniami Apple dzięki nowej funkcji zwanej „automatycznym przełączaniem urządzeń”. Oznacza to, że nie musisz przechodzić do ustawień Bluetooth ani audio, aby przełączyć się na AirPods. Jeśli słuchasz muzyki na iPhonie za pomocą AirPods i zatrzymasz ją, a następnie zaczniesz odtwarzać film na MacBooku, AirPods automatycznie przełączy się na Twój komputer. Jeśli otrzymasz połączenie przychodzące na iPhone, ponownie przełączy się on na telefon. Uwaga: aby działało, musisz mieć zaktualizowany system iOS 14, iPadOS 14 lub macOS Big Sur na odpowiednich urządzeniach. Jeśli masz AirPods Pro, Apple obiecuje również, że uzyskasz dźwięk podobny do surround za pomocą czegoś, co nazywa się „dźwiękiem przestrzennym”. W tym przypadku żyroskop i akcelerometr w zatyczkach do uszu służą do porównywania ruchów głowy z położeniem używanego urządzenia, dzięki czemu dźwięk, którego słuchasz, jest zawsze skierowany w stronę ekranu, nawet jeśli Twoja głowa jest zwrócona w innym kierunku.

Ulepszenia aparatu

Apple dokonało kilku ulepszeń w aparacie w iOS 14. Być może najważniejsza obietnica to, że robienie zdjęć będzie szybsze, z szybszym czasem reakcji zarówno na pierwszym zdjęciu, jak i pomiędzy nimi. W ustawieniach aparatu można włączyć funkcję nadawania priorytetu szybszemu fotografowaniu, które zdaniem firmy może wykraczać poza jakość obrazu, ponieważ spędza mniej czasu na przetwarzaniu. Jeśli interesuje Cię wideo, być może ucieszy Cię wiadomość, że nie musisz już przechodzić do ustawień, aby zmienić rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę; teraz można to zrobić bezpośrednio w aplikacji Aparat. Ponadto Apple ułatwiło robienie zdjęć w trybie nocnym za pomocą iPhone’a 11 Pro i 11 Pro Max. Jeśli podczas robienia zdjęcia za bardzo będziesz poruszać telefonem, pojawią się dwa celowniki, jeden biały i jeden żółty, a następnie celem jest przytrzymanie żółtego nad białym, aż do wykonania zdjęcia. Powinien dać jaśniejszy obraz. Podczas robienia selfie iPhonem obraz jest odwracany po zapisaniu, dzięki czemu możesz między innymi czytać tekst. W ustawieniach aparatu w iOS 14 można jednak włączyć ustawienie „Mirror the view to the camera in front”, co oznacza, że dostajesz lustrzane selfie samego siebie, czyli obraz dokładnie taki sam, jak to, co widzisz w wizjerze, gdy robisz zdjęcie.

Nie pokazuj ukrytego albumu

W aplikacji Zdjęcia Apple dostępna jest sprytna funkcja, która pozwala ukryć zdjęcia przed rolką aparatu. Przyjemne w użyciu, jeśli są zdjęcia, które chcesz zachować dla siebie i nie chcesz, aby inni je widzieli. Ukryte zdjęcia są umieszczane w oddzielnym ukrytym albumie, ale problem polega na tym, że jest on nadal łatwo dostępny z dołu karty albumów w aplikacji Zdjęcia. W iOS 14 Apple dodał jednak ustawienie, które pozwala ukryć ukryty album. Przejdź do Ustawienia > Zdjęcia i wyłącz Ukryty album. Oczywiście inni nadal mają do nich dostęp, ale jest to przynajmniej trochę bardziej rozbudowane niż wcześniej.

Nowe ustawienia prywatności

iOS 14 zawiera wiele innowacji w zakresie prywatności, w tym możliwość udostępniania przybliżonej lokalizacji twórcom aplikacji zamiast dokładnej lokalizacji podczas udostępniania aplikacji danych o lokalizacji. Powinno to uniemożliwić aplikacjom dokładne określenie, gdzie się znajdują, gdy nie jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli aplikacja chce mieć dostęp do Twoich zdjęć, możesz teraz wybrać dostęp tylko do wybranych zdjęć, a nie do całej biblioteki zdjęć. Łatwiej będzie też zobaczyć aplikację korzystającą z kamery lub mikrofonu. Na pasku stanu, powyżej poziomu sygnału urządzenia, pojawia się nowy wskaźnik. Zielona kropka wskazuje, że aplikacja ma dostęp do kamery, a pomarańczowa kropka oznacza, że ma ona dostęp do mikrofonu.

Śledzenie snu w aplikacji Zdrowie

Wraz z nadchodzącą aktualizacją watchOS 7 do Apple Watch, w końcu otrzymujemy wbudowane śledzenie snu na smartwatchu Apple. Oznacza to, że aplikacja Zdrowie na iPhone’a otrzymuje również szereg nowych funkcji snu, w tym nową funkcję o nazwie Relaks, która pomoże Ci zrelaksować się przed snem.

Nowa aplikacja do tłumaczenia

W iOS 14 Apple uruchamia własną wersję aplikacji Tłumacz Google. Aplikacja, która nie jest zaskakująca, nazywa się „Tłumacz”, umożliwia tłumaczenie zarówno tekstu, jak i mowy. Obecnie tylko między 11 językami. Aplikacja do tłumaczenia ma również tryb offline, który może się przydać podczas podróży.

Konwertuj odręczne notatki na tekst

Tablet Apple otrzyma kilka nowości w iOS 14 w postaci iPadOS 14. Jedną z najfajniejszych rzeczy jest to, że jeśli masz Apple Pencil, będziesz mógł użyć nowej funkcji o nazwie Scribble, która umożliwia wpisywanie w polu tekstowym, a następnie pismo ręczne zostanie przekonwertowane na tekst cyfrowy. Niestety obecnie działa tylko z językiem angielskim.

Kliknij dwukrotnie, aby zrobić zrzut ekranu

W rzeczywistości jest to funkcja ułatwień dostępu, ale w iOS 14 faktycznie można zrobić zrzut ekranu na iPhonie, dwukrotnie dotykając tylnej części telefonu.

Nowy selektor czasu w kalendarzu

Ta zmiana może skończyć się w najbardziej nieznanych wiadomościach na temat iOS 14 i widzieliśmy wiele niezadowolenia z niej w mediach społecznościowych. Kiedy musisz umieścić spotkanie w kalendarzu, nie masz już starego dobrego kółka przewijania do wybierania czasu.
Apple zastąpiło bardziej kompaktowy wariant, który może być postrzegany jako bardziej uciążliwy niż wcześniej. Nadal możesz przewijać, aby wybrać godzinę, ale potem z samego pola, w którym jest czas. Jeśli naciśniesz czas, masz możliwość ręcznego wprowadzenia godziny i podejrzewamy, że to trochę wprowadza ludzi w zakłopotanie.

Czy mogę zainstalować iOS 14?

Według Apple’a iOS 14 będzie można zainstalować na iPhonie 6S lub nowszym.

iOS 14 lista urządzeń:

  • iPhone SE (2020)
  • iPhone 11 (2019)
  • iPhone 11 Pro/11 Pro Max (2019)
  • iPhone XS/XS Max (2018)
  • iPhone XR (2018)
  • iPhone X (2017)
  • iPhone 8/8 Plus (2017)
  • iPhone 7/7 Plus (2016)
  • iPhone SE (2016)
  • iPhone 6s/6s Plus (2015)

Dodaj komentarz

Most discussed