unless.pl
Działanie Iphona

iPhone działa wolniej? Jak go przyspieszyć?

Produkty Apple od wielu lat są stawiane za wzór dla innych producentów elektroniki, dlatego też powszechnie uważane są za niezawodne czy maksymalnie wydajne. Jednak nawet tak jakościowe smartfony jak iPhone’y po pewnym okresie użytkowania mogą wykazywać pierwsze oznaki spowolnionej pracy. Nie musi to być jednak powód do wymiany iPhone’a na nowszy model. Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym smartfon z iOS może pracować znacznie bardziej wydajnie niż dotychczas.

Zarządzanie aplikacjami w iPhonie

Przyspieszanie pracy urządzenia warto rozpocząć od uporządkowania aplikacji oraz sposobu ich działania. Choć system iOS potrafi świetnie radzić sobie z obsługą wielu procesów jednocześnie, to aplikacje działające w tle mogą poważnie obniżyć wydajność iPhone’a. Najczęściej ma to związek z przepełnioną pamięcią RAM, która odpowiada za szybkość uruchamiania programów na urządzeniu. Oprócz wyłączenia aplikacji działających w tle, warto bliżej przyjrzeć się poziomowi zajętości pamięci ROM, czyli pamięci wewnętrznej. Jeśli wolna przestrzeń spada poniżej 1GB, płynna praca telefonu będzie po prostu niemożliwa. Dlatego też warto odinstalować wszystkie zbędne aplikacje, które niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku.

Aktualizacja systemu operacyjnego w iPhonie

Każdy, nawet mniej zorientowany w świecie nowych technologii doskonale wie, że Apple stworzyło swoje autorskie oprogramowania kompatybilne tylko i wyłącznie z swoimi markowymi produktami. W przypadku iPhone’ów jest to iOS, który na tle bardziej uniwersalnego Androida wyróżnia się hermetycznym charakterem, co sprzyja większej częstotliwości wprowadzania poprawek do software’u. Nieaktualna wersja systemu może powodować poważne spadki w wydajności, dlatego warto regularnie dokonywać jego aktualizacji.

Reset iPhone’a

Wśród użytkowników smartfonów z Androidem panuje niepisana zasada, że wyłączenie i włączenie urządzenia jest lekarstwem na wszelkie błędy w działaniu systemu operacyjnego. Zresetowanie telefonu z iOS również może wyraźnie przyczynić się do przyspieszenia jego pracy – ponowne uruchomienie iPhone’a pozwala usunąć przynajmniej część nieprawidłowości w obsłudze podstawowych procesów i aplikacji, a także dokładnie wyczyścić pamięć podręczną. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste resetowanie iPhone’a nie jest wskazane.

Przywracanie ustawień fabrycznych w iPhonie

Zwykły reset może nie wystarczyć do tego, aby smartfon znów mógł działać bez większych zakłóceń. W ostateczności można rozważyć przywrócenie ustawień fabrycznych, co jest jednak równoznaczne z usunięciem wszystkich danych z pamięci telefonu. Przed zrobieniem hard resetu należy zrobić zatem kopię zapasową, z wykorzystaniem usługi iCloud lub dysku zewnętrznego. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do profesjonalnego serwisu Apple. Pomoc serwisowa często okazuje się nieoceniona w kontekście przywracania telefonu do stanu pozwalającego na swobodne korzystanie z urządzenia, jak również dokonanie niezbędnych napraw, z którymi wcześniej zwlekaliśmy. Wymiana szybki iPhone czy wymiana baterii to tylko niektóre z usług, które można zrealizować w pogwarancyjnym serwisie Apple. Co ważne, należy go wybrać z rozwagą, aby nie narazić się na niekompetencje „pseudo” specjalistów.

Dodaj komentarz

Most discussed