unless.pl
Nowy system w ratownictwie

Ratownictwo medyczne z nowym systemem

System Wspomagania Dowodzenia dla Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM), używany przez dysponentów i służby ratownictwa w całej Polsce, został rozbudowany o nową funkcjonalność. Ostrzega ona automatycznie służby ratownicze, że pod wskazanym miejscem zdarzenia przebywa osoba poddana kwarantannie. Informacja ta jest przekazywana zarówno do dyspozytora, jak i do załogi ratownictwa medycznego.

Dzięki temu załoga może być z góry przygotowana na zastosowanie wszystkich procedur związanych z epidemią COVID-19. Rozwiązanie zostało stworzone przez polską firmę Globema na zlecenie Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego i w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia. Dane o lokalizacji, w której przebywa osoba objęta kwarantanną, są pobierane do Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Nowość działa od 3 kwietnia, a zespół Globemy stworzył ją w rekordowym tempie – zaledwie 3 dni.

System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) umożliwia centralne monitorowanie działań ratunkowych. Jest on częścią większego Systemu Informatycznego Powiadamiania Ratunkowego (SIPR). Jako całość jest zintegrowany z rozwiązaniami IT Centrów Powiadamiania Ratunkowego oraz pośrednio z innymi systemami – SWD Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Globema w konsorcjum z Pentegy S.A. współtworzyła SWD PRM od podstaw w latach 2014 – 2019.

Obecnie Globema rozwija system jako podwykonawca Gabos Sp. z o.o. Korzystają z niego wszystkie dyspozytornie w kraju, lekarze koordynujący ratownictwo medyczne i ponad 1500 ambulansów. System umożliwia szybką wymianę informacji pomiędzy rejonami operacyjnymi, a także skraca całkowity czas oczekiwania na połączenie, przyjęcia zgłoszenia i udzielenie pomocy.

O Globemie

Globema Sp. z o.o. została założona w 1997 roku. Już w kolejnym roku firma nawiązała partnerstwo z brytyjską firmą Smallworld, przejętą potem przez koncern General Electric. Od 2004 roku Globema działa także na rynkach zagranicznych – dotychczas otworzyła oddziały w Czechach, Rumunii oraz Stanach Zjednoczonych. Firma działa także w partnerstwie strategicznym m.in. z koncernami Google, Oracle i Microsoft. W 2012 roku Globema uzyskała z rąk Ministra Gospodarki status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Głównymi produktami Globemy są specjalizowane, branżowe systemy zarządzania zasobami przestrzennymi przedsiębiorstw sieciowych, a także systemy wsparcia realizacji zadań terenowych oraz technologie lokalizacji obiektów w czasie rzeczywistym. Rozwiązania Globemy obejmują prowadzenie inwentaryzacji sieci, projektowanie jej rozwoju, wsparcie eksploatacji, obsługę awarii oraz zarządzanie służbami mobilnymi i automatyzację procesów logistycznych.

Dodaj komentarz

Most discussed