W technologii dysków nadeszły duże zmiany. Dzięki nowym standardom można bez problemu uzyskać prędkość zapisu i odczytu ponad 3000 MB/s. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób dobrać dyski twarde do komputera stacjonarnego, by nie denerwować się, że przenoszenie pliku z jednego miejsca na drugi tak wolno trwa.
HDD – stare, dobre, wysłużone
Dysk HDD jest dyskiem najstarszym w tym towarzystwie. Jego działanie towarzyszyło pierwszym komputerom, co sprawiło, że dziś technologia ta uchodzi za nieco przestarzałą. Metodą zapisu danych jest nadpisywanie na talerza – stąd jego nazwa: dysk talerzowy. Przesuwające się, ułożone a sobie talerze zapisują na swoich powierzchniach dane i w ten sposób je przechowują. Problem z takim dyskiem jest taki, że jego trwałość może być nikła. Na przykład w laptopach przenoszenie komputera może skutkować tym, że dane zostaną utracone. Są to jednak dyski niezwykle pojemne i o wiele tańsze niż dyski SSD. W tej samej cenie można kupić 1 TB przestrzeni na dysku HDD, co 256 GB na dysku SSD M.2.
SSD SATA nowa, ale nie najnowsza technologia
Podłączenie dysku HDD i SSD za pomocą kabli sygnałowych SATA jest takie samo. Oznacza to, że w tym kontekście rozwinięcie nastąpiło tylko w przypadku sposobu zapisu, a co za tym idzie także wielkości dysku. Dyski SSD SATA są o wiele mniejsze, ale pojemność mogą mieć taką samą, bo technologia nie jest już oparta na talerzach. To również sprawia, że SSD jest o wiele bezpieczniejszy i powinien być montowany przede wszystkim w komputerach przenośnych. Wielkim plusem tego rodzaju dysków jest przede wszystkim szybkość zapisu. Nawet kilkunastokrotnie przewyższa to, co możesz osiągnąć za pomocą HDD.
SSD M.2 – nowa generacja dysków
Mały, poręczny, niemalże niewidoczny, swoje miejsce mający na płycie głównej. Dysk SSD M.2 jest dyskiem o długości kilku centymetrów i grubości milimetrów. Montuje się go bezpośrednio na płycie głównej, dzięki czemu można skorzystać z opcji oszczędzania miejsca. Jego prędkość zapisu jest nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku standardowych dysków SATA SSD, a to sprawia, że najchętniej jest on wykorzystywany do przechowywania plików systemowych. Na SSD M.2 rzadziej przechowuje się dane, bo dzięki temu jest szybszy, a sam komputer pracuje o wiele sprawniej. Do tego ładowanie różnych rzeczy zajmuje mu o wiele mniej. Najlepszym sposobem na nowoczesny i szybki komputer jest dysk M.2 SSD oraz zamontowanie do niego stabilnego, pojemnego i taniego, zwłaszcza w porównaniu do M.2, dysku HDD.
Dodaj komentarz