unless.pl
Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna – jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki na świecie

Postęp technologiczny sprawił, że w każdej dziedzinie naszego życia pojawiają się nowinki. Nie inaczej jest w medycynie, w której liczy się nie tylko to, by mieć wiedzę i rozumieć ludzkie ciało, ale także to, by korzystać z najlepszych narzędzi, których kiedyś nie miano. W ten sposób inżynieria biomedyczna wkroczyła do współczesnego świata nauki i stała się jedną z najważniejszych jego części.

Prosta definicja – czym właściwie jest inżynieria biomedyczna?

Inżynieria biomedyczna to zastosowanie procedur inżynierskich w medycynie i biologii. Skoncentrowana na diagnostyce część inżynierii biomedycznej wykorzystuje chemiczne i fizyczne zasady dyscyplin inżynierskich do pomiaru przejawów układów biologicznych, przetwarza tych informacji w celu uzyskania maksymalnej wydajności diagnozy. Innymi słowy chodzi o wykorzystanie metod inżynierskich do diagnozowania pacjentów.

Z kolei część terapeutyczna inżynierii biomedycznej wykorzystuje następnie procedury inżynieryjne w konstrukcji urządzeń zastępujących lub wspierających funkcję narządów oraz w konstrukcji urządzeń terapeutycznych. Tutaj nie ma nic skomplikowanego – przynajmniej na poziomie definicji. Chodzi o wszystkie protezy i inne tego typu sztuczne organy zastępujące pracę ludzkiego organizmu. Dlatego jest to tak ważna dziedzina życia i nauki.

Działy inżynierii biomedycznej w Polsce

Jako że jest to interdyscyplinarna dziedzina nauki, coraz więcej osób może się nią zajmować, jak i jest podzielona na różne działy, by móc lepiej wykorzystywać zdobycze techniki w walce o ludzkie zdrowie. Dzięki temu, że obszar działania stale się poszerza, można bez problemu zwiększyć zastosowanie wiedzy medycznej w kontekście danego wycinka tej szerokiej nauki, jaką jest medycyna.

Dlatego mamy różne działy inżynierii biomedycznej. Są to między innymi: elektronika i informatyka medyczna, w której liczy się to, co projektowane dla medycyny, inżynieria biomateriałów, która jest bliżej tworzyw, które pozwalają konstruować zamienniki ludzkich organów, jest także biomechanika, bioakustyka oraz optyka biomedyczna. Osobnym działem jest inżyniera związana z rehabilitacją i metodami oraz przedmiotami służącymi do rehabilitacji.

Niezależnie od tego, jaka jest dokładna specjalizacja osoby zajmującej się inżynierią biomedyczną, na pewno jest ona ważnym punktem na mapie naukowej w Polsce i staje się dziedziną pilnie potrzebną przy współczesnym rozwoju nauk medycznych w służbie ratowania zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

Most discussed