unless.pl
ostrzenie noża

Jak dbać o ostrza tnące noży listwowych i krążkowych?

Noże tnące, niezależnie od rodzaju, mają jedną wspólną cechę – wymagają ostrej krawędzi tnącej, bo inaczej zupełnie nie spełniają swojej funkcji. Wiele osób uważa, że do cięcia cienkiego i miękkiego materiału noże nie muszą być tak bardzo ostre jak przy obróbce grubszych czy twardszych materiałów, a to nie do końca prawda. Do cięcia zwykłego papieru również potrzebne jest bardzo ostre narzędzie, bo inaczej zobaczysz postrzępione i nierówne krawędzie. Noże jak każde narzędzia, ulegają eksploatacji, więc ostrze wymaga odpowiedniej ochrony i konserwacji. 

Akcesoria do noży listwowych i krążkowych

Na rynku znajdziesz wiele akcesoriów różnych marek, które znacznie przyczyniają się do zabezpieczenia ostrzy przed upływem czasu, nadmierną eksploatacją, a dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo osobom, które ich używają. Pod spodem znajdziesz opis kilku najważniejszych przedmiotów, które warto mieć. 

Osłony magnetyczne na ostrza noży tnących 

Noże tnące z założenia muszą być ostre jak brzytwa, co oznacza, że jednocześnie są bardzo niebezpieczne dla ludzi, dlatego też konieczne jest stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia. Tu rozwiązaniem mogą być listwy lub osłony magnetyczne, które zakłada się na krawędź tnącą noża w celu zminimalizowania ryzyka nadziania się na ostrze, a także skutków ubocznych magazynowania narzędzia. Taka osłona czy listwa nie jest zbyt kosztownym zakupem. Na rynku bez problemu znajdziesz kilka ciekawych ofert zakładających nawet możliwość dostosowania zabezpieczenia do długości i grubości noża. 

Olej do konserwacji noży tnących 

Ostrze noża tnącego powinno być odpowiednio zabezpieczone przed rdzą, zwłaszcza jeśli nie mamy zamiaru go używać w najbliższym czasie. Najlepszym sposobem na zakonserwowanie ostrza jest wtarcie w ostrze niezbyt dużej ilości oleju roślinnego lub specjalnego oleju do noży tak, aby utworzyła się cienka warstwa zabezpieczająca narzędzie. Tłusty olej może jednak spłynąć z ostrza dlatego konieczne jest dodatkowe owinięcie go papierem lub materiałem, który zatrzyma tłuszcz. W tym celu możesz użyć również specjalistycznych etui i pokrowców na noże tnące. 

Futerał zabezpieczający na noże tnące 

Jak wspomnieliśmy wyżej, futerał, pokrowiec czy też etui na noże tnące to świetny sposób na zabezpieczenie narzędzia zarówno przed powstawaniem korozji w czasie długiego przechowywania noża jak i zapewnienie ochrony osobom zajmującym się na przykład transportem takich noży.  Futerał powinien być odpowiednio gruby i wykonany z bezpiecznego dla ostrza materiału, aby dobrze zabezpieczał ostrze przed upadkiem a jednocześnie nie powodował stępienia noża. 

Ostrzałki do noży krążkowych i listwowych 

Eksploatacja noża z czasem powoduje stępienie się ostrza, a wtedy zachodzi konieczność jego ostrzenia. Częstotliwość takiego zabiegu zależna jest od przeznaczenia noża, sposobu eksploatacji oraz ciętego materiału. Warto zadbać o to, by noże zawsze były odpowiednio naostrzone poprzez regularne oddawanie noży do serwisu lub samodzielne ostrzenie. Jeżeli zdecydujesz się na ta druga opcję warto posiadać dobrą ostrzałkę do noży, która zapewni bezpieczny i skuteczny sposób renowacji ostrza. 

Dodaj komentarz

Most discussed