Branża tekstylna jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska. W przedsiębiorstwach produkujących odzież z 90 mln ton tekstyliów wyrzucanych jest aż 20 mln. To olbrzymia ilość, która przyczynia się do zmian klimatycznych. Dlatego powstał startup Powear.me, który ma za zadanie zmienić ten trend.
Na czym polega model biznesowy Powear.me?
Powear.me to nic innego jak second hand online, który integruje społeczność miłośników mody z drugiej ręki. Opiera się na bardzo klasycznym schemacie, czyli użytkownikiem może być nie tylko ten, kto chce kupić dany model bluzki czy sukienki, ale także ci, którzy chcą się pozbyć starych, już nienoszonych ubrań. Przy tym nie musisz się wysilać – to Powear.me zajmie się sprawdzeniem, sfotografowaniem, przygotowaniem i obsługą sprzedaży. Ty tylko udostępniasz, a do tego druga strona ma pewność, że wybiera coś sprawdzonego i przygotowanego do ponownego założenia.
Nie to jest jednak najważniejsze w modelu biznesowym Powear.me. Ideą jest oczywiście ograniczenie nadmiernego konsumpcjonizmu i zredukowanie liczby ubrań wyrzucanych i zaśmiecających Ziemię, jednak aż 70% uzyskanej kwoty ze sprzedaży może trafić albo do zbywcy, albo na wybrany cel charytatywny, co szczególnie wyróżnia ten startup wśród wielu innych.
Powear.me w dobie koronawirusa
Startup ten zdobył jeszcze większą popularność w dobie koronawirusa, kiedy zakupy online stały się czymś całkowicie naturalnym. Jednak nie tylko w tym kontekście twórcy Powar.me działają w czasie kryzysu epidemiologicznego. Przez cały czas zachęcają rodziców, by wraz z dziećmi zrobili przegląd szaf. Dlaczego? Bo to właśnie w dziecięcych szafach jest najwięcej mało używanych ubrań. Ale w przypadku Powear.me to nie tylko czyszczenie szaf, ale także zabawa. Firma proponuje różne rozwiązania, między innymi zorganizowanie pokazu mody dla malucha czy kreatywne przebieranki dla małych i dużych. Przy przeglądaniu szafy można znakomicie się bawić i działać dla planety.
Wsparcie, które jest nie do przecenienia
Nie byłoby pomysłu na działanie Powear.me i finansów na rozkręcenie biznesu, gdyby nie Samsung Inkubator Białystok. Przy wsparciu tej organizacji dla startupów, małe pomysły mogą rodzić wielkie biznesy. Chodzi o tworzenie rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Chodzi między innymi o takie startupy, które działają zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ i w ramach wspólnej konsumpcji oraz ekonomii współdzielenia. Dzięki temu Powear.me może pomagać ludziom zmieniać swoje szafy na lepsze.
Dodaj komentarz