unless.pl
Wynalazki, które mają wpływ na życie codzienne

Wynalazki, bez których dziś trudno wyobrazić sobie codzienność

Choć na co dzień najprawdopodobniej ich nie dostrzegasz, a z częścią nie masz bezpośredniego kontaktu, to bez nich nasze życie zamieniłoby się w trudne do zniesienia ryzyko. Mowa o wynalazkach, które nie tylko zmieniły świat, ale także pozwoliły ludzkości rozwijać się i myśleć o innych celach. Oto najbardziej niezwykłe wynalazki świata.

Penicylina

Zaczynamy od czegoś, co nie jest konkretnym wynalazkiem. Penicylinę odkrył Fleming w 1928 roku. Dlaczego to tak ważny wynalazek w historii ludzkości? Nie tylko na jej podstawie zaczęto prowadzić badania naukowe, które doprowadziły do rozwinięcia stosowania antybiotyków, ale także sprawił, że średnia długość życia na Ziemi znacząco wzrosła.

Pigułki antykoncepcyjne

Konserwatywne odłamy chrześcijaństwa nie zgodzą się z naszą tezą, ale pigułki czy tabletki antykoncepcyjne to wynalazek na miarę XXI wieku, a powstał daleko w wieku XX, bo w 1950 roku. Autorem był Gregory Godwin Pinceus, a jego imię powinno być znane każdej kobiecie. Dopiero od tego momentu zaczęły mieć pełnię władzy nad swoim ciałem. Choć nie zawsze i nie wszędzie aż do dziś.

Telefon

To, że dziś możemy za pomocą smartfona ustawić temperaturę w domu oddalonym o setki kilometrów jest możliwe także dzięki temu, że w 1876 roku szeroki świat usłyszał o Aleksandrze Grahamie Bellu. Jest to jeden z najbardziej rewolucjonizujących wynalazków, bo zwykle kolejne zmiany wchodzą etapami. Tak, że ich nawet nie dostrzegamy gołym okiem.

Pismo oraz druk

Oczywiście pismo to wynalazek bardzo stary i najprawdopodobniej pochodzący od Sumerów, choć niekoniecznie nasza wiedza może być aktualna w tym względzie. Ale na pewno druk jako taki wymyślił Gutenberg w 1450 roku i jest to uznawane za jedną z dat kończących średniowiecze. Od tej pory czcionka Gutenberga towarzyszyła ludzkości w różnych formach i zmienionych metodach jej nanoszenia na dany materiał, ale to właśnie dzięki niemu można teraz coś wydrukować.

Maszyna parowa

Dziś przeżytek, jeden z winowajców ekologicznego zniszczenia naszej planety i w ogóle wynalazek zapomniany, ale tak naprawdę bez niego nie byłoby wszystkiego, co jeździ, ale także wszystkich innych maszyn, które tak ochoczo pracują na nasze przyjemności. Nie ma mowy o taśmociągu Forda bez udoskonalonej maszyny Watta z 1763 roku.

Koło

Banał na koniec, ale od niego wszystko się zaczęło. Bez koła nie moglibyśmy się przemieszczać i ani telefon, ani pieniądze ani tym bardziej maszyna parowa by nam nie były potrzebne. Koło to wynalazek, który zrewolucjonizował świat i dalej wokół niego kręci się nasza rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Most discussed