unless.pl
Składanie komputera od zera

Składasz nowy komputer, czyli co trzeba kupić, by móc korzystać

Coraz więcej osób nie decyduje się na wykupienie gotowego komputera ze sklepu, ale samodzielnie składa z różnych części. Nawet jeśli masz o tym jakieś pojęcie, to nie zawsze może udać Ci się to zrobić bez żadnych problemów. Dlatego podpowiadamy, co należy kupić, zanim przystąpisz do składania komputera.

Płyta główna – podstawa wszystkiego

Na początku musisz wybrać płytę główną. Dlaczego ją? Jeśli nie masz żadnych części, to powinieneś do płyty głównej dopasowywać kolejne. W niej znajdują się podstawowe wejścia, które współpracują z danym procesorem, kartą graficzną czy kośćmi pamięci RAM, a z innymi nie. Dlatego warto najpierw sprawdzić, jaki socket do procesora zawiera dana płyta główna, czy będzie obsługiwała kości pamięci DDR3 czy już DDR4 oraz czy ma wejście PCI na kartę graficzną czy przestarzałe, używane jeszcze w laptopach. Podobnie jest na przykład z miejscem na dysk SSD M.2.

Karta graficzna, czyli jak bardzo zależy Ci na graniu

W przypadku karty graficznej nie ma wielkiego problemu – wejście na płycie głównej na pewno się znajdzie. Kluczem jest dobór takiej, by pasowała wielkością do płyty głównej. W tym przypadku jednak musisz przede wszystkim szukać takiej, która odpowiada Twoim wymaganiom. Sprawdź, w jakiej technologii pamięci jest wykonana oraz jaką ma pojemność. Do tego musisz zdecydować o wyjściach, jakie znajdą się na jej wychodzącej poza komputer stronie.

Obudowa – to jednak ważna część komputera

Wiele osób ignoruje zakup obudowy, kierując się głównie ceną. To błąd, bo przede wszystkim należałoby kierować się tym, by była dobrze wykonana i by organizacja kabli była w tym przypadku łatwiejsza. Jeśli chodzi o obudowę, trzeba także myśleć o jej wielkości. Z jednej strony warto pomyśleć, gdzie stanie i w jaki sposób zostanie wkomponowana w przestrzeń domu, a z drugiej strony to także kwestia tego, czy poszczególne komponenty komputerowe zmieszczą się w jej wnętrzu. Warto o tym pamiętać.

Pamięć RAM, zasilacz i chłodzenie

Pamięć operacyjna RAM to pamięć, która odpowiada za możliwości przetwarzania danych w jednym czasie. Wykonywanie różnych procesów przez procesor komputera jest możliwe, ale musi mieć wsparcie w pamięci RAM, dlatego im większa jej przepustowość i im większa pojemność, tym szybciej i sprawniej działający komputer przy wielu otwartych programach.

Niezwykle ważne jest to, by cały komputer był dobrze chłodzony, bo tylko w taki sposób będzie mógł odpowiednio pracować. Wybierz kilka wentylatorów, do tego zastanów się nad chłodzeniem. W internecie warto poszukać testu na potrzebne zasilanie. Wystarczy wpisać wszystkie posiadane części i przekonać się jak dużą moc musi mieć wybrany zasilacz.

Dodaj komentarz

Most discussed